Nemusím byť historik, aby som nebol hlupák

Autor: Milan Kulkovský | 17.1.2020 o 20:57 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  397x

Heslom dnešného dňa bude slovné spojenie, skutok sa nestal. Spopularizoval ho Dobroslav, no toho, čo sa "akože" nestalo, je žiaľ viac. Či už s pričinením Mariana, alebo bez neho, rovnako kryštáľovo čistí a liberálni sú aj fašisti

Vzhľadom k dokázaným zločinom fašistov, boli títo po 2.svetovej vojne nútení zmeniť svoj “marketing” . Výsledok by som popísal podobne ako iný izmus, fašizmus s ľudskou tvárou. Taká bola teda predstava chlapcov, ktorí si svoj komplex komplexov riešili pochodovaním v “divadelných kostýmoch”, obutí v canadách, skrášlení jemným pajúzom, voňajúci Pitralonom. Fašizmus s ľudskou tvárou ale neexistuje, bola by to urážka slova ľudský. V situácii, keď je spoločnosť na podklade morálneho rozpadu v dôsledku informácii, ktorým denne čelíme, a keď je časť obyvateľstva na pokraji chudoby, je jednoduché šírením nenávisti, hľadaním spoločného fiktívneho nepriateľa a bezhlavým sľubovaním, získať si voliča/priaznivca. Ide o politický marketing zaručujúci úspech práve v dnešnej dobe. To, že výsledkom podobného naháňania sklamaných voličov bola v minulosti nemecká fašistická mašinéria vedená Hitlerom Nemecko do svetovej vojny, je pre mnohých asi opovrhnutia hodná informácia. Uvediem preto niekoľko faktov z minulosti, ktoré sa až mrazivo podobajú na niečo, čo nemusí byť ani v našej krajine len fikciou a zároveň je to jeden z dôkazov, že sa zločin stal, len nebola vôľa, zmazať ho z "volebnej ponuky":

  • V apríli 1920 sa Hitler presadil, aby sa Nemecká robotnícka strana (Deutsche Arbeiterpartei, DAP), premenovala na Národnosocialistickú nemeckú robotnícku stranu (Nationalsozialistische Deutsche Arbeiterpartei, NSDAP)
  • Vo voľbách v máji 1928 získala NSDAP len 2,6 % hlasov (810 127) a 12 kresiel v parlamente. Okrem jadra najvernejších členov strany pravdepodobne nikto nepredpokladal, že by nacisti mohli niekedy pomýšľať na získanie moci.
  • Krach na Wall Street v roku 1929 však všetko zmenil. 
  • Čím horšie sa darilo Nemecku, tým lepšie sa darilo nacistom. Vo svojich kampaniach pracovali so strachom (ktorý čiastočne sami vyvolávali), pôsobili na ľudské emócie, sľubovali všetkým všetko a jasne a razantne identifikovali nepriateľa, ktorý mohol podľa nich za všetko strádanie: Židov. Nacisti sa tiež dokázali správať veľmi efektívne v regiónoch.
  • Kombinácia šikovnej propagandy a krízy vyvolanej hospodárskymi problémami priniesla svoj úspech. Vo voľbách v septembri 1930 získali nacisti 18,3 % hlasov (6 379 672), 107 kresiel a stali sa druhou najväčšou stranou v Ríšskom sneme 
  • Ďalšie potvrdenie rastúcej sily nacistov prišlo vo voľbách v júli 1932, získali 37,3 % hlasov a stali sa najväčšou parlamentnou stranou (230 kresiel)
  • Hindenburg vymenoval 30. januára 1933 za kancelára Adolfa Hitlera. Po príchode k moci postupne zaviedol v Nemecku nacistickú diktatúru
  • Hitler začal so znovuvyzbrojovaním Nemecka a po smrti prezidenta Hindenburga  roku 1934 sa vymenoval za „vodcu“ a spojil vo svojich rukách neobmedzenú moc. Potláčal akúkoľvek opozíciu. Pre svojich ideologických a „rasových nepriateľov“ prikázal zriadiť koncentračné a vyhladzovacie tábory
  • V marci roku 1935 zaviedol v Nemecku všeobecnú brannú povinnosť a začal sa systematicky pripravovať na agresívnu vojnu. 
  • 1.septembra 1939 nemecké vojská bez vyhlásenia vojny napadli Poľsko. V Európe sa začala druhá svetová vojna...

Nemôžeme dopustiť, aby sa dejiny opakovali, nemôžeme dopustiť, aby ľudia v čase krívd a žiaľu považovali fašizmus za jediné riešenie!

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Autorská strana Beaty Balogovej

Dva roky po: Vražda presiakla aj do nášho jazyka

Slová Brucho, volavka či paparazzovanie už nikdy nebudú znieť ako pred vraždou.

Dobré ráno

Dobré ráno: Dva roky po vražde sme len na začiatku

Novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenicu zavraždili pred dvomi rokmi.


Už ste čítali?